HTML Map

niedziela, 8 czerwca 2014

PRZEPIS: TONIK Z KWASEM MIGDAŁOWYM

Dzisiaj bardzo prosty przepis na jeden z moich ulubionych toników z kwasem. Jest to preparat szczególnie przeze mnie lubiany, ponieważ pomógł mi w walce z niedoskonałościami mojej skóry. Od jakiś trzech miesięcy (z przerwami) jestem mu bardzo wierna i na dzień dzisiejszy nie widzę powodów, dla których mogłabym go zamienić na inny. W swoim składzie zawiera kwas migdałowy (5%), glicerynę, kwas hialuronowy i hydrolat oczarowy. Zrobienie takiego toniku jest bardzo dobrą bazą przygotowawczą pod większe stężenia kwasu . W pewien sposób przyzwyczajamy wówczas naszą skórę do serii zabiegów złuszczających.
  
Przejdźmy, więc teraz do samego przepisu. Aby stworzyć toniku przydadzą nam się takie akcesoria jak waga (kupić możecie  tu), która umożliwi nam dokładne odmierzenie składników, ciemna 50 ml buteleczka z atomizerem na tonik i papierki do mierzenia PH.


DSC00860

Untitled-1
Do szklanej ciemnej butelki 50 ml wlewamy 2,5 g spirytusu salicylowego i 2,5 g kwasu migdałowego. Wszystko dokładnie mieszamy aż do rozpuszczenia się kwasu. Jeżeli kwas nie będzie chciał się rozpuścić wówczas możemy podgrzać naszą miksturę lub umieścić w pojemniku z gorącą wodą.


Następnie do rozpuszczonego kwasu w spirytusie salicylowym dodajemy 37,5 g hydrolatu oczarowego ......





Dodajemy 4 gramy kwasu hialuronowego .......






Wlewamy 2,75 gram gliceryny roślinnej .......






Wsypujemy 0,75 gram eco konserwantu ...... 






Butelkę szczelnie zakręcamy i potrząsamy kilka razy lub mieszamy bagietką .....





Wstawiamy butelkę do kąpieli wodnej i delikatnie podgrzewamy aż wszystkie składniki połączą się a eco konserwant rozpuści. 
Na samym końcu sprawdzamy pH, które powinno być kwaśne i oscylować w granicach 4. Jeżeli jest niższe, zanurzamy bagietkę w sodzie oczyszczonej i dodajemy do toniku tyle razy aż papierek zabarwi się na kolor odpowiedni dla pH = 4. Jeżeli pH jest już odpowiednie, tonik gotowy jest do użycia.




kilka słów

Kwas migdałowy należy do grupy kwasów AHA. Działa złuszczająco, przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwstarzeniowo.  Otrzymywany jest z gorzkich migdałów i w odróżnieniu od kwasu glikolowego jego cząsteczka jest większa co umożliwia stosowanie go nawet przy skórze wrażliwej i naczyniowej.  Kwas ten możemy stosować w porze letniej. Należy, jednak pamiętać o zabezpieczeniu skóry odpowiednio wysokimi filtrami. 
Jakie są efekty stosowania kwasu migdałowego? 
Przede wszystkim kwas ma wpływ na produkcję kwasu hialuronowego czego efektem jest ujędrnienie skóry. Przy cerze problematycznej sprawdza się w leczeniu trądziku, stanów zapalnych, niwelacji zaskórników i regulacji sebum. Zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Wygładza i spłyca zmarszczki poprzez stymulowanie syntezy kolagenu i elastyny. Zapobiega foto-starzeniu się skóry. Rozjaśnia przebarwienia po-słoneczne i potrądzikowe. 
Dla kogo kwas migdałowy? 
Kwas migdałowy polecany jest do każdego rodzaju skóry. Bardzo chętnie sięgają po niego osoby mające tzw cerę problematyczną. Również stosowany jest do cery dojrzałej.   
Kto nie powinien sięgać po kwas migdałowy?
Przeciwwskazania do stosowania kwasu migdałowego są podobne jak w przypadku innych kwasów. Nie stosujemy go wówczas gdy:
- mamy podrażnioną skórę lub nowotwór skóry;
- jeżeli mamy nasilone stany zapalne w organizmie;
- jesteśmy w ciąży;
- mamy świeże rany lub blizny na skórze;
- jeżeli mamy atopowe zapalenie skóry, łuszczycę lub opryszczkę;
- jeżeli jesteśmy świeżo po takich zabiegach jak: dermabrazji, depilacji i elektrolizie; 


Mam nadzieję, że przepis się spodobał i czekam na wasze opinie!

10 komentarzy:

  1. właśnie zastanawiałam się jak to jest z tym kwasem latem - dobrze, że dodałaś iż potrzebny jest wysoki filtr - bo jeszcze ktoś krzywdę by sobie wyrządził :D
    ja polecam krem: Anthelios SPF50
    sama w tej chwili stosuję i uważam go za jeden z lepszych kremów ;)
    chyba że można samemu przyrządzić krem z wysokim filtrem??

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieliśmy kilka produktów z kwasem migdałowym, ale najlepiej działają u na inne kwasy, ten wydaje się zbyt delikatny.

    OdpowiedzUsuń
  3. To mnie zainteresowaliśmy tym kwasem migdałowych

    OdpowiedzUsuń
  4. Wspaniały pomysł! Mnie też by się taki tonik przydał.

    OdpowiedzUsuń
  5. robiłam, ale troszkę inną wersję. 5% na mnie działał, więc zrobiłam 10% , spektakularnego efektu nie było, a boję się kombinować z wyższym stężeniem, bo mam również problemy z naczyńkami :/

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajny przepis. Może go wypróbuję. Pozdrawiam :) jusinx.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Podejrzewam, że kwas migdałowy nie jest dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy przepis, ja część swojego toniku wykonałam na wodzie, ale teraz wiem, że posiadając jeszcze troszkę hydrolatu oczarowego dodam do niego żel hialuronowy i kwas migdałowy - dziękuję za pomysł.

    Dołączam do obserwujących :)

    OdpowiedzUsuń
  9. ◕‿◕ Fajnie, że opisałaś ten kwas. Poszukuję właśnie przepisu z użyciem kwasu migdałowego. Bardzo jest chwalony i chcę także pokorzystać z jego walorów.

    OdpowiedzUsuń
  10. ◕‿◕ Fajnie, że opisałaś ten kwas. Poszukuję właśnie przepisu z użyciem kwasu migdałowego. Bardzo jest chwalony i chcę także pokorzystać z jego walorów. Myślę, że warto

    OdpowiedzUsuń